Novinky

Za nevšedními zážitky na Otáčivé hlediště Český Krumlov   (16.6.2012 12:31)


oh.jpg

Vážené dámy, vážení pánové,

byť má otáčivé hlediště v krásném prostředí českokrumlovského zámku více jak padesátiletou historii, je stále objevováno mnoha novými diváky z celé naší republiky a z mnoha zemí Evropy a ze světa. Přijďte se i vy potěšit úžasnou atmosférou baletních představení, zaposlouchat se do nádherných melodií slavných oper či se pobavit s celou rodinou kouzlem a humorem činoherních titulů. Otáčivé hlediště a Jihočeské divadlo jsou zde pro Vás.

 

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je již více než půl století významným a ve světovém měřítku ojedinělým reprezentantem přírodního divadla, které originálně využívá scénický prostor. V roce 1958 vyprojektoval architekt a scénograf Joan Brehms hlediště zasazené do prostředí zámeckého parku, které se může otáčet kolem své osy v obou směrech, a tím umožňuje divákům vnímat děj inscenace panoramaticky. Příběh se tak může odehrávat kdekoliv v hracím prostoru, jehož rozloha je přibližně jeden hektar, a hlediště s diváky se během představení otáčí na příslušné místo „jevištní akce“. Hrací plochou je přilehlý zámecký park s rokokovým zámečkem Bellarie. Jedinečnost nádherné scenérie zahrady pro divadelní příběhy vytváří neopakovatelnou atmosféru. Princip otáčivého hlediště je unikátem, kterým nedisponují ani slavné open air scény, jakými jsou jezerní jeviště v Bregenz, aréna ve Veroně či řecké amfiteátry. Provozovatelem Otáčivého hlediště je Jihočeské divadlo. Jeho soubory (balet, činohra, opera, loutkohra) zde každoročně od června do září odehrají kolem osmdesáti představení, která navštíví na 55 tisíc diváků. Na mnoha z nich spolupracují i významné osobnosti, např. režiséři Jiří Menzel a Zdeněk Troška, dirigenti John Keenan, Antonello Allemandi, sólisté Metropolitní opery New York, San Francisco Opera, Toronto Opera Company, Národního divadla v Praze a Bratislavě a řada dalších špičkových umělců. Informace o programu, prodeji vstupenek a mnoho zajímavostí a aktualit o jednotlivých inscenacích najdete na www.otacivehlediste.cz.

 

Řekli o nás …

 

José Cura / tenor, představitel hlavní role Cania v opeře Komedianti

Okolní příroda je kouzelná a dotváří charakter uváděného díla. Vystupoval jsem na nejrůznějších akcích pod širým nebem, ale nikdy jsem nebyl v situaci, kdy se hlediště točí kolem mne. Jsem zvědav, jak to bude fungovat. Doufám, že publikum nepropásnu a neocitnu se na jiné straně.

 

 

 

John Keenan / dirigent MET New York, hudební nastudování oper Rusalka a Síla osudu

Je to jedna z nejúžasnějších staveb na světě ... úžasné místo pro činohru a operu, něco, o čem jsem nevěděl, že zde existuje. Je rovněž fantastickým zážitkem tady pracovat – je to obtížné, ale velmi zajímavé a jedinečné.

 

 

Jiří Menzel  /  režisér komedie Sluha dvou pánů

Mám rád ten soubor, divadlo, tu přírodu – to je krásný,

a to, že se lidi otáčejí, že ten prostor se pořád proměňuje, je pro režiséra taková lahůdka. Je pěkné dělat divadlo v přírodě, protože to je pro herce výzva: nejsou v umělých kulisách, jsou ve skutečnosti a musí být pravdiví. Tady musíte opatrně a otevřeně řídit pozornost diváků, protože prostor je velký a musíte umět ho rozprostřít, aby se lidi ani chviličku nenudili.

 

 

Program

 

Otáčivé hlediště Český Krumlov 2012

 

7. 6. - 26. 6. / 21.30 hod.

Dekameron / Giovanni Boccaccio / činohra

Slavné dílo renesančního básníka Giovanniho Boccaccia. Komedie prosycená radostí, humorem a láskou od autorůMartina Glasera a Olgy Šubrtové, podepsaných pod diváckými hity Tři mušketýři, Robin Hood nebo Ženy Jindřicha VIII.

Režie Martin Glaser

 

 

29. 6. - 2. 7.  / 21.30 hod.

Komedianti / Ruggiero Leoncavallo / opera

Operní drama ze života kočovných herců, v němž se stírá hranice mezi hrou na jevišti a skutečným životem. Má člověk právo přervat cizí život, byť ve jménu lásky? V hlavní roli slavného operního dramatu mezinárodní pěvecká hvězda, tenoristaWeiLong Tao.

Hudební nastudování Mario De Rose / Režie Josef Průdek

 

 

5. 7. - 8. 7. a 27. 7. - 29. 7. / 21.30 hod.

Romeo a Julie / Attila Egerházi - Sergej Prokofjev / balet

Balet na motivy nejkrásnějšího milostného příběhu z pera Williama Shakespeara o nenaplněné lásce mladých veronských milenců. Něha i kouzlo první lásky v boji s lidskou nenávistí.

Choreografie a režie Attila Egerházi

 

11. 7. - 21. 7.  / 21.30 hod.

Jak se vám líbí / William Shakespeare / činohra

Shakespearova převleková komedie o tom, jak různorodá může být láska a jakou svobodu může skýtat vyhnanství.

Režie David Radok

 

22. 7. – 25. 7. / 21.30 hod.

Sluha dvou pánů / Carlo Goldoni

Slavná komedie dell´arte v režii Jiřího Menzela vás královsky pobaví. Je legrace pozorovat, že sloužit dvěma pánům není žádná legrace.

Režie Jiří Menzel

 

3. 8. – 11. 8. / 21.00 hod.

Rigoletto / Giuseppe Verdi / opera

Původní příběh Victora Huga o otcovské lásce, milostné vášni a nelítostné kletbě, který jako operní drahokam neodmyslitelně zdobí Otáčivé hlediště pravidelně již od jeho vzniku.

Hudební nastudování Mario De Rose / Režie Jana Kališová

 

 

24. 8. - 26. 8. / 20.30 hod.

Komedianti* / Ruggiero Leoncavallo / opera

Slavné operní drama - v těchto termínech v hlavní roli opět slavný argentinský tenorista José Cura! Ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov.

Hudební nastudování Mario De Rose / Režie Josef Průdek

 

14. 8. –  22. 8. / 21.00 hod. a 27. 8. - 2. 9. / 20.30 hod.

Robin Hood / Martin Glaser - Olga Šubrtová / činohra

Láska, věrnost a čest v nesmrtelné legendě o Robinu Hoodovi. Výpravné romantické představení s šermířskými souboji, živými koňmi a lukostřelbou vhodné pro celou rodinu.

Režie Martin Glaser

 

 

16., 17., 23. a 24. 6. / 16.00 hod., 19. – 22. 6. / 10.00 hod., 20. – 21. 7., 17. 8. a 18. 8. / 17.00 hod. a 6. 9. - 8. 9. / 19.30 hod.

Kocour v botách / Zdeněk Jecelín

 Komu patří točna? Zlému kouzelníkovi? Pánovi z Nemanic? Kocourovi? Dětem? Pohádka o velké krádeži v jednom z nejkrásnějších parků na světě. Citát: „Koroptev je nejkrásnější.” Koroptev

Režie Jan Jirků

 

Změna programu vyhrazena!

 

Rezervace vstupenek:

www.otacivehlediste.cz

www.revolvingtheatre.com

T +420 386 356 925